Časni Kur'an » Bosanski » Knjige » Kratki uvod u Islam
Kratki uvod u Islam
Glavna odrednica i osnov ove vjere je tevhid (monoteizam), njena parola je iskrenost, njena težnja pravednost, njena opstojnost istina, njen duh solidarnost.. Zasnovana na ovakvim osnovama ona je sistem koji ljude upućuje ka svemu sto je za njih korisno na ovom i na onom svijetu i upozorava ih na sve ono što je štetno po njihovu vjeru i život na oba svijeta. Čovječanstvo u ovoj vjeri nalazi istinsko jedinstvo i prevazilaženje nesloge čime sebe izbavlja iz mraka zla na put istine i spasa. Svo savršenstvo se ogleda u savršenstvu ove vjere; ona nas, počevši od njenog učenja o ispravnom vjerovanju, preko dobrih dijela, časnog morala do visokih manira ponašanja na koje nas podstiče, ne uči osim dobru i pravednosti.Pisac : Dekanat naučnog istraživanja pri Islamskom univerzitetu u Medini
Source : http://www.islamhouse.com/p/46830
Knjige
- Trijumf istine - skraćena verzijaOva knjiga se smatra najboljim djelom kao naučno istraživanje i dokazivanje iskrivljenja Tevrata i Indžila i rušenja akide trojstva i božanstvenosti Isusa, te potvrda poslanstva Muhammeda, sallallahu alejhi ve sellem i odgovor na sumnje orijentalista i kršćanskih daija.
Pisac : Rahmetullah Hindi - Muhammed Ahmed Melkavi
Izvor : Ministarstvo za islamska pitanja, misionarstvo i vakuf - Saudijska Arabija
Source : http://www.islamhouse.com/p/196026
- Komentar džuz Amme od Ibn KesiraOvaj tefsir ne treba puno opisivati, dovoljno je to što ga skoro svaki musliman zna po imenu. Ovog puta predstavljamo knjigu a koja je tefsir zadnjeg džuza.
Pisac : Muhamed Nesib er Rifai
Izvor : Visoki Sadijski komitet za pomoć Bosni i Hercegovini
Source : http://www.islamhouse.com/p/319
- Tirmizijina zbirka hadisa - 7 tomovaNajznačajnije djelo koje je Tirmizija ostavio iza sebe jeste, bez ikakve sumnje, njegov Džami'-Sunen. To je njegova poznata zbirka hadisa koja je uvrštena među šest najpouzdanijih hadiskih zbirki, poznatih pod zajedničkim nazivom "El-Kutubu-s-sitte". Neki je po važnosti u hadiskoj nauci stavljaju na treće mjesto, odmah iza Buharijina i Muslimova Sahiha. Tirmizijina zbirka hadisa je , bez sumnje, jedna od najljepših, a istodobno i najkorisnijih hadiskih zbirki. Autor je nastojao da u njoj uglavnom zabilježi kratke i jezgrovite hadise u kojima su sadržani oni propisi i pitanja sa kojima se čovjek kroz život svakodnevno susreće. Tirmizija ih je na jedan dosta zanimljiv i koristan način razvrstao po poglavljima. Ibn Esir u djelu Džamiu-l-Usul kaže: "Tirmizijin Sahih (tj. Džami-Sunen) jest najljepša i najkorisnija hadiska zbirka. Ustrojena je na izuzetno lijep način i ima najmanje ponovljenih hadisa."
Pisac : Muhammed ibn Isa et Tirmizi
Pregledao : Šefik Kurdić - Šukrija Ramić
Prevod : Mahmut Karalić
Source : http://www.islamhouse.com/p/369450
- Učenje islamaOdlična knjiga koja je obuhvatila mnogo temi islamskog sadržaja od akide preko nauka Kur'ana pa do hadisa. Preporučujemo je svim uzrastima i specijalizacijama.
Pisac : Muhamed Ali Fethullah
Izvor : Visoki Sadijski komitet za pomoć Bosni i Hercegovini
Source : http://www.islamhouse.com/p/317
- Moral i ponašanje svakog muslimanaAhlak je stvar za koju svaki musliman mora da posveti posebnu pažnju. Učenjaci su prije a i sada pisali djela na temu ahlaka i islamskog edeba i bontona te pojasnili bitnost iste u našim životima. Od tih djela je i ova skromna knjižica u kojoj su njeni pisci sakupili veliki broj pohvalnih i lijepih osobina te pojasnili njeno mjestu u Islamu uz pomen ajeta i hadisa koji su došli na dotičnu temu, pozivajući u lijep ahlak i ponašanje, kao i upozoravajući na suprotno tome.
Pisac : Grupa daija
Source : http://www.islamhouse.com/p/314931












